SEO Web Optimizasyon

Web Site Optimizasyonu Nasıl Sağlanır?

Web sitesine optimizasyon yapmanın amacı, öncelikli olarak sitenin performansını arttırmaktır. Site içi ve site dışı optimizasyonları yaparak, web sitesinin internet üzerindeki bilinirliği arttırılırken, aynı zamanda sitenin arama motorlarındaki diğer sitelere nazaran daha iyi bir yerde olmasına olanak sağlar.

Bir web sitesi optimizasyonu yapabilmek için aslında pek çok parametre bir araya gelerek bir inşa sistemi kurulmalıdır. Bunu yapabilmek için ise belli başlı basamakların tamamlanması gerekir.

  1. 1-)Öncelikle sitenizin mevcut durumunu analiz etmelisiniz. Sitenizdeki en büyük sorunlar, trafik olmadığını gördüğünüz sayfalarınızdır. Eğer ki bir sayfada trafik oluşmuyorsa, o zaman o sayfanın indekslenmesinin önüne geçen durumlar mevcut demektir. Bu sorunlar belirlenmeli ve hatalar ortadan kaldırılmalıdır.
  • 2-)Sitenizin amacı ile içindeki içeriklerin birbiriyle tutarlı olması çok önemlidir. Çünkü arama motorları sitenizi incelemeye geldiğinde, site içeriğinizin siteniz ile ne kadar alakalı olduğunu ölçmektedir. Bu durum da sıralamanızı etkiler. Bu nedenle, sitenize içerik üretirken fazla içerik üreteceğim diye alakasız içerikler üretmemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Kaliteli ve SEO kurallarına uygun içerikler sizi daha yukarılara taşımak için yardımcı olacaktır.
  • 3-)Yine aynı şekilde site başlıklarınız çok önemlidir. “Başlık Etiketleri” olarak nitelendirilen Heading Tags, h1 etiketinden başlayarak h2, h3 ve diğerleri diye devam eder. Bu başlıklar, bir nevi hiyerarşi oluşturur ve arama motorları sitenizi ziyaret ettiğinde bu başlıkları gördüğü zaman düzenli ve SEO’ya dikkat eden bir site olduğunuza kanaat getirir.
  • 4-)Anahtar kelimelerin gücünü kesinlikle göz ardı etmeyin. Sitenize yönelik anahtar kelimelerin ne olduğunu bulun ve sitenizi insanlar arama motorlarında ne şekilde arayıp bulabilirler düşünün. Kullanıcı deneyimi ve trend anahtar kelimeler burada büyük önem taşıyacaktır. Ne kadar zengin bir anahtar kelime havuzuna sahip olursanız, arama motorları sizi sıralamalarda daha üst sıralara çıkaracaktır. Sitenizin meta açıklamalarına, başlık etiketlerine, bağlantılı yazılara anahtar kelime eklemeyi unutmayın.
  • 5-)Sitenizin meta etiketleri arama motoru botları içindir. Arama motorlarını gözleri görmeyen cisimler olarak düşünün. Onlar sizin yönlendirdiğiniz çizgilerden geçerek okumaları yapabilirler. İşte bu nedenle, sitenizin her sayfasında meta etiketleri olmalıdır ki arama motoru botları sayfalarınızı okuyabilsin. Anahtar kelime meta tagları yine arama motorları botları için önemlidir, çünkü sitelere gelip düzenli olarak kontrol ederler.
  • 6-)Site hızınızı mutlaka kontrol edin. Yavaş yüklenen sitelerin optimizasyonunda sorunlar olabilir.
  • 7-)İçerikleriniz kaliteli olmalıdır ve kullanıcılara bilgi verici şekilde, içeriği kaliteli ve güçlü yazılar siteye eklenmelidir.
SoftInova

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir