Genel

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası günümüz web sitelerinde Google’ında zorunlu tuttuğu bir güvenlik sertifikasıdır. Bu sertifikanın bulunmadığı web sitelerinde “güvenli değil” ibaresini görebilirsiniz. SSL sertifikası bulunan bir web sitesi o sistemin %100 güvenli veya saldırıya uğramayacağı anlamına gelmez. Bu sertifika web yazılımlarını kullanan kullanıcıların o web yazılımı ile arasındaki iletişimi güvenli hale getiren bir sertifikadır.

SSL Sertifikası Hangi Alanlarda Kullanılır?

Neredeyse tüm internet erişim protokollerinde kullanılmaktadır. Eskiden standart iletişim kurulan SSMTP, POP3 ve IMAP protokolleri SSL ile şifrelenmektedir. Bu sayede mail iletişiminizi iki sunucu ve sunucu-istemci arasında güvenle yapabilirsiniz. Bu şifreleme ile mail trafiğiniz saldırganlar tarafından izlenemez. SSL’in gelişmiş versiyonu olan TLS’de birçok işletim sistemi ve web sunucusu ise HSTS ve TLS 1.3 destekleri sunmaya başlasa da henüz yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır.

SSL Sertifkasını Ücretsiz Kullanabilir Miyim?

Kurumsal bir web siteniz varsa  veya kullanıcıların bir işlem yapmadığı sadece tanıtım amacıyla kullandığınız web sitelerinde sunucu firmalarının desteklediği ücretsiz sertifikaları kullanabilirsiniz. Ancak e-ticaret gibi ödeme alınan sistemlerde güvenlik son derece önemlidir. Bu web deneyimini yaşayan kullanıcılar SSL sertifikası tipini bilmese de yine de saldırganlara karşı ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur.

 

Bir Web Sitesinin SSL Sertifikası Olduğunu Nasıl Anlarım?

SSL sertifikası için web sitesinin sol üst kısmında bulunan asma kilit ikonuna tıklayarak SSL sertifikasının geçerli olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

Bir web sitesinde SSL sertifikası yoksa güvenli değil ibaresi görmüyorsanız herhangi bir üyelik kaydı, ürün satın alma gibi işlemler gerçekleştirmeyiniz.

SoftInova

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir