İyi Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?
Genel

İyi Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

E-ticaret, son yıllarda hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş olan bir ticaret şekli halini almış durumda.  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen e-ticaret sistemi, oldukça karlı bir iş kolu olduğundan pek çok firma tarafından tercih edilir hale geldi. Tabi ki zorlukları da mevcut ve çok daha basit bir iş olmasa da, dünyanın yöneldiği alışveriş biçimi olduğundan dolayı e-ticaret oldukça fazla talep görmektedir.

E-ticaret yapmanın en önemli basamağı, iyi bir e-ticaret sitesi kurmaktan geçer. Çünkü bir e-ticaret sitesi kurulacaksa, bunun için sadece web sitesini kurdum hadi alışveriş yapılsın diye beklemek doğru değildir. Siteyi kursanız da, hatta etkileyici bir tasarımı bile olsa, iyi bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken daha fazla özellikler vardır.

İşte Bir E-Ticaret Sitesinde Olması Gerekenler:

1-)Bir e-ticaret sitesi ile ilgili yapılması gereken ilk şey, kesinlikle sitenin kullanıcı dostu olmasını sağlamaktır. İnternetten alışveriş yapmak isteyen bir kişi, zorlanmadan ve kolaylıkla alışverişini yapıp çıkabilmelidir. Bu sayede, sepete eklenmiş ancak alınmamış ürünlerden ziyade, sonuca ulaşmış alışverişler daha fazla olacaktır. Çünkü unutulmamalıdır ki, kullanımı kolay sitelerden müşteriler daha çok alışveriş yapmaktadır.

2-)Site tasarımına özen gösterilmelidir. Site tasarımında da kullanıcı deneyimi düşünerek yaptırmak gerekir. Site tasarımının kullanım kolaylığının yanı sıra, görsel açıdan zengin olması da çok önemlidir. Göze hoş görünen, göz yormayan renk uyumlarına sahip olan, sekmeleri kolay görülüp ulaşılabilecek yerlerde konuşlandırılmış olan bir site inşası yapılmalıdır. Aynı zamanda, site tasarımı yapılırken, yabancı dil seçeneğinin de olmasını sağlamalısınız. E-ticaret tüm dünyada önemli bir yere geldiğine göre, yabancı müşterilerin potansiyeli göz ardı edilmemelidir.

3-)Ürün kategorileri oluşturun. Bu sayede, müşteriler aradıkları ürüne daha kolay gideceklerdir.

4-)Müşterilerinizin sisteme giriş yapmalarını sağlayacak şekilde giriş butonu eklemelisiniz. Bu sayede, tekrardan sitenizde alışveriş yapacak olan kişi, tüm bilgileri tekrar tekrar girmeden kolaylıkla alışveriş yapabilecektir.

5-)Ürün bilgilerinizi mutlaka detaylı şekilde paylaşın. Ürünü tüm detayları ile gösterecek profesyonel fotoğraflar ile destekleyin. Ayrıca ürünü yakınlaştırma özelliği koyarak, kullanıcıların ürünleri daha yakından görmelerini sağlamanız satışı arttırmayı sağlayan etmenlerden birisidir.

6-)Mutlaka ama mutlaka ürünün kargo bilgilerini, gönderim koşullarını, iade ve değişim koşullarını detaylı şekilde açıklamalısınız.

7-)Müşterilerinizin sorularını sorabileceğini, merak ettiklerini öğrenebileceği bir iletişim destek sistemini sitenize mutlaka kurmalısınız. Bu sayede müşterilerinizin güvenini arttırmanız kaçınılmazdır.

8-)Ödeme sisteminin kolaylığı ise en önemli konulardandır. Eğer ki alengirli, karmaşık, ödeme noktasına kolay ulaşılamayacak bir yoldan ödemeye gidiliyorsa müşteriler çoğu zaman yarı yolda sıkılıp ürünü almaktan vazgeçebilirler. Bu nedenle, kolay ödeme sistemi ile alışverişi satışa döndürmeniz işten bile değildir.

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir