Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

İçerik Yönetim Sistemleri(CMS) Nedir?

CMS Nedir?

İngilizce Content Management System olan kısaca CMS olarak adlandırdığımız sistemler aslında içerik amaçlı kullanılacak tüm web siteleri için kullanılır.

İçerik yönetim sistemlerinde kullanıcılar yazı yazabilir, sayfa oluşturabilir, görsel yükleyebilir, birde fazla kullanıcı tanımlanabilir. Kısaca bir içerik için gerekli olan tüm işlemler gerçekleştirilebilir.

CMS sistemleri olmadan veya daha gelişmemişken kullanıcılar her zaman siteyi yapan kişiye yani bir yazılım geliştiricisine ihtiyaç duyuyorlardı sayfalar statik yani kullanıcı tarafından değiştirilmeye elverişli değildi.

CMS Sistemleri

Zamanla gelişen teknoloji ile özel CMS sistemleri ortaya çıktı. Kullanıcıların isteklerine göre yer alan modüller ile kullanıcılar istedikleri işlemleri yapabiliyorlar.

Daha sonrasında kullanıcılara tamamen hitap eden son kullanıcı deneyimini önemseyen Joomla, WordPress, Typo3 gibi içerik yönetim sistemleri ortaya çıktı. Bu sistemler ile son kullanıcılar hızlıca web sitesi kurabiliyor ücretsiz tema ve eklentiler ile sitelerini yönetebiliyordu. Tabii ki yine bir yazılım geliştiricisine ihtiyaç duyulan konular var. Özel geliştirmeler teknik optimizasyonlar gibi konularda geliştiricilere başvuruluyor.

Dünya’da birçok ünlü markanın, kamu kurumlarının ve özel şirketlerin bazı kolları WordPress altyapısını tercih etmekte. WordPress altyapısı sürekli güncellenen içinde birçok tema ve eklenti barındıran bir CMS.

Google tarafından oldukça sevilen bu altyapı birçok tema ve eklenti ile özelleştirebilirsiniz.

Bir alan adı ve hosting satın aldıysanız hızlıca içerik üretmek için bir blog açabilrisiniz.

Eğer alan adı ve hosting konusunda yardıma ihtiyacınız varsa şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Author

admin

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Destek Hattı
SoftInova ile iletişime geçmek için hemen bu mesajı yanıtlayın.