Genel

E-Ticaret Sitesi Açmak İstiyorum, Doğru Süreci Nasıl Yönetebilirim?

Son yılların en çok tercih edilen ticaret sistemlerinden biri olan e-ticaret sistemi, sizin de ilginizi çekmiş ve internetten satış yapmak istiyorsanız, bu süreci doğru şekilde yürütmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır.

  • Öncelikle, e-ticaret türlerinden hangisini yapmak istiyorsunuz, buna karar vermelisiniz. Farklı alternatiflerin olduğu e-ticaret sitelerinde, dikey e-ticaret mi yoksa yatay e-ticaret mi yapacaksınız, veyahut internetten stoksuz satış yani daha çok bilinen ismiyle Dropshipping mi yapacaksınız, buna karar vermelisiniz. Mevcut durumunuza göre e-ticaret türünüzü belirleyebilirsiniz.
  • Eğer ki siz bir e-ticaret sitesi kurmak ve internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız, işte bu noktada şirket kurmakla yükümlüsünüz. Bunun en temel nedenlerinden birisi, internet üzerinden alışverişin en çok tercih edilen ödeme şekli kredi kartıyla ödeme yöntemi nedeniyle, şirket olmanız zorunludur. Çünkü ödeme alabilmeniz için bankalar ile anlaşma yapmalısınız ve bu da sadece şirket kurduğunuzda mümkündür. Bunun için kuruluş süreci daha kolay olan ve şirketi kapatmanız gerektiğinde daha sorunsuz kapatabileceğiniz şahıs şirketlerinin açılışını tercih edebilirsiniz.
  • Ayrıca bulunduğunuz şehrin ticaret odasına kaydınızı yaptırmalısınız.
  • Bununla birlikte, ETBİS’e kayıt yaptırmalısınız. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri anlamına gelen ETBİS, 1 Aralık 2017’de çıkan Tebliğ gereğince zorunlu olmuştur.
  • E-ticaret sitenizi kurmak için de tabi ki belli maliyetler ortaya çıkacaktır. Domain adınızı, hosting sisteminizi, site tasarımınızı yaptırmanız ve e-ticaret sitenizi inşa etmelisiniz. Bu süreç biraz zorlu ve maliyetli olabilir. Ama alanında uzman kişilerden yardım alarak iyi bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi kurmaya ve kolay anlaşılır bir site yapısı kurmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle satışlarınız artacaktır.
  • Eğer ki kendi ürettiğiniz bir ürünü satmıyorsanız ve ne satacağınıza tam anlamıyla karar verememişseniz, internette tüketicilerin daha çok hangi ürünlere yöneldiğini bulabilir ve kullanıcıların satın alma alışkanlıklarının yoğun olduğu ürünlere yönelebilirsiniz.
  • Online pazar yerleri olarak nitelendirilen Trendyol, Hepsiburada, GittiGidiyor, n11, Amazon, Alibaba gibi büyük e-ticaret sitelerinde online mağaza açabilir ve şirketinizin sunduğu ürünleri buralarda sergileyebilirsiniz. Böylelikle daha fazla kişinin günlük olarak giriş yaptığı bu alışveriş platformlarında yerinizi alarak, ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • Ürünlerinizi satmak istiyorsunuz, bir müşteri de ürününüzü aldı. Peki nasıl kargolayacaksınız? E-ticaretin temel noktalarından birisi de kargo yönetimidir. Doğru zamanda, doğru kişiye, en güvenli şekilde ürünlerinizi ulaştırabilmeniz için kargo yönetiminizi doğru kurmanız gerekir. Kargo firmalarıyla anlaşma sağlayıp, size kargo maliyetlerini azalttıracak anlaşmalar sağladığınızda da kazançlarınız daha iyi duruma gelecektir.
SoftInova

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir