Web Güvenlik

E-Bebek Hacklendi!

ebebek, annenin ve bebeğin, doğum öncesinden başlayıp 4 yaşa kadar uzanan süreçteki tüm ihtiyaçlarını; kaliteli ürünler, güler yüzlü kadro, yüksek hizmet standartları, hesaplı fiyatlar, uzman bilgisi ve satış sonrası desteğiyle günün 24 saati karşılayan bir internet sitesi ve mağazalar zinciridir.

Bu zincir birçok ürünü barındığı bir e-ticaret platformudur. Birçok ebeveyn bu platformdan ürün almıştır. Veya bir şekilde üye olmuştur.

Üyelik sadece kullanıcı üyeliği olarak algılanmamalı e-bülten aboneliğine bıraktığımız e-postalarımızda bir abonelik-üyeliktir.

Hackerlar benim bilgimi ne yapsın diye düşünebilirsiniz ancak hackerlar bilginizi siz olduğunuz için kullanmıyor. O yüzden tedbir almanızda fayda var.

Peki ebebek.com’a ne oldu?

Sistem açıklarından faydalanan hackerlar tüm veritabanını yani müşteri, ürün, sayfa aklınıza gelebilecek birçok içeriğin barındırıldığı bir veri havuzunu alarak kriptolamışlar yani şifrelemişler. Ve bunun karşılığında belli bir para karşılığında bu şifrelemeyi çözeceklerini iletmişler. Şu anda (06.07.2020 12:56) tarihi ve saati itibari ile siteye bağlantı sağlanamıyor.

Peki Ne Olacak?

Eğer ki günlük veritabanı yedeği alınıyorsa bir kayıp yaşanmaz teknik olarak ancak bu bilgileri alan hackerlar bu kullanıcı bilgilerini yayınlarsa büyük bir kişisel verinin açığa çıkması demektir. Bunun için ebebek yetkilileri ne diyecek onu beklemeyiz. Birkaç tavsiyemiz var dikkate almanızı rica ederiz.

Ne Yapmalısınız?

E-bebek platformu üzerinde kullandığınız e-posta hesabınızın parolasını hemen değiştirin. Bu parola ile aynı olan tüm parolalarınızı güncelleyin.

Şu anlık ebebek üzerinden gelen hiç bir mail içeriğine tıklamayın.

Hızlıca bankanızı arayıp bu platformda kullandığınız kartınızı yeniletin.

SoftInova

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir