Dijital Pazarlama Yolculuğu - SoftInova
Genel

Dijital Pazarlama Yolculuğu

Teknoloji ilerledikçe geleneksel alışveriş yerini e-ticarete bırakmıştır, aynı şekilde pazarlama teknikleri de sanal aleme taşınmıştır. Normal hayatta gittiğiniz herhangi bir mağazadaki satıcı size ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi sorar hatta indirim yapar. İşte tüm bunların internet, mobil uygulama, sosyal medya vb. yerlerde yapılmasına dijital pazarlama denir. Fakat şu ayrımın iyi yapılması gerekir ki; internet pazarlaması dijital pazarlamadan farklıdır. İnternet pazarlaması yalnızca internet üzerinden yapılan reklamcılıktır, dijital pazarlama ise mobil cihazlar aracılığıyla yapılan tanıtımlardır. Örneğin metro platformunda, oyunlarda veya kullandığınız herhangi bir uygulamada karşınıza çıkan reklamlar dijital pazarlamadır.

Dijital Pazarlama Yolculuğunda Hangi Yol İzlenmeli?

 • Hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Örneğin tekstil firmasıysanız kozmetikle uğraşan insanları hedef almamalısınız. Sizin hedef kitleniz tekstil ile ilgilenen insanlardır. Bir diğer kitle kriterimiz ise yaştır. Yaş size araç unsuru için kolaylık sağlar. Firmanızın hitap ettiği yaş aralığını çok iyi analiz etmelisiniz ki platformunuza karar verebilesiniz.
 • Kitlenizi belirledikten sonra bu kitleye nasıl ulaşacağınızı seçmelisiniz. Örneğin 15-23 yaş arası bir kitleniz varsa bu kitleye Instagram üzerinden ulaşmalısınız çünkü bu yaş aralığının en çok kullandığı platform Instagram’dır. 23-40 yaş arası kesim için Instagram+Twitter’ı seçebilirsiniz fakat 40 yaş üzeri kitleniz için en uygun platform Facebook’tur. Tabi ki sadece sosyal medya ile sınırlı kalamazsınız. SEO, SMS, e-posta vb. gibi pazarlama yöntemleri de vardır. Standartlarınızı belirledikten sonra hedef kitlenize sunulan araçlarla ulaşabilirsiniz.
 • Pazarlama stratejiniz olarak bir diğer adım ise hazırlayacağınız materyallerdir. Görsel materyaller akılda kalıcığı sebebiyle daha kullanışlıdır ama kullanılacak olan platform ve şartlar bakımından yazı, afiş, video, ses kaydı vb. hangi materyali kullanacağınıza karar vermelisiniz.
 • Sunulan bu pazarlama araçlarını kullanım amaçlarına göre gruplandırmalısınız. Amacınıza, faaliyetinize ve üretiminize bağlı olarak en az maliyetle en çok getiriyi nerden elde edebileceğinizi düşünerek platformları gruplandırmalısınız. Bu sizin ücretten kısmanızı sağlar.
 • Hedefinizi belirledikten sonra kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Hangi yollar izlenecek, hangi durumlarda ne türlü plan değişiklikleri yapılacak ve hangi pazarlama yöntemi, platformu kullanılacak. Yol haritanız mümkün olduğunca eksiksiz tamamlandıktan sonra artım sahalar sizindir.
 • Sitenize veya uygulamanıza giren müşterilerinize belirli sorular sorarak geri dönütler alın ki bu size eksiklerinizi görüp düzeltme fırsatı sunar. Böylece hızlı bir şekilde ilerlemiş olursunuz.
 • Sitenize gelen kullanıcının hangi vasıtalarla geldiğini öğrenmeli ve bunları rapor etmelisiniz. Bu gelen kullanıcının deneyimini de göz önünde mutlaka bulundurmalısınız.

 

Peki Bu Dijital Pazarlamanın Zorlukları Yok Mu?

Elbette var. Teknoloji dünyasına her gün yeni bir özellik, değişiklik kazandırılmaktadır. Değişen bir dünyada yaşıyorsak başarı için bu değişimi sürekli takip etmelisiniz. Dünya avuçlarınızda olmalı. Her türlü yeniliğe, aksiliklere, mücadeleye hazır olmalısınız. Sürekli gelişmelisiniz. Tabi ki gelişen bu dünyada dijital araçlar da gelişiyor. Bunları takip ederek kullanıcılarınıza yeni yollardan ulaşabilmenizi sağlamalı ve geri dönüşler alabilmelisiniz.

Bir diğer problem ise kullanıcılar her gün onlarca reklamla karşılaşıyor. Bu reklamların arasından sizin dikkatleri bir şekilde üzerinize çekmeniz gerekiyor. Veri okuyabilmelisiniz. Kullanıcı ısı haritalarını kullanarak yeni tüketici davranışlarını analiz edebilmelisiniz ki bu sizi rakiplerinizden birkaç adım öne taşır.

 

Biz Bu Pazarlamayı Nereden Hangi Yollarla Yapabiliriz?

 • Web Sitesi Pazarlama

Web siteleri tüm faaliyetlerin merkezidir. Reklamcılık konusunda tek başına harikalar yaratama da gayet kullanışlı bir yöntemdir.

 • PPC Reklam

Google, Linkedin, Twitter vb. gibi sosyal mecralarda kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Firmalar bu reklamlar sayesinde aranan anahtar kelimelerde üst sıralarda sıralanır. Böylece kullanıcı trafiği ve geri dönüş sağlar.

 • İçerik Pazarlama

Bir web sitesinde yayınlanan içeriğin çeşitli mecralarda reklamının yapılmasıdır. Diğer platformlara ek olarak bu kategoride bloglar, çevrimiçi kurslar vb. mecralarda da reklam yapılır.

 • E-posta pazarlama

Potansiyel müşterinize atacağınız mail yoluyla yapılan reklamdır. Müşterinizle iletişime geçme yollarından biridir ve günümüzde hala etkili kanallardan biri olarak kullanılır.

 • Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Doğru kullanıldığı zaman potansiyel bir müşteri getirisine dönüşebilir. Müşterilerinize güven ve marka bilinci sağlarsınız.

 • Landing Page

Yaplan araştırmalara göre kullanıcıların %67’si, mobil dostu web sitelerden satın almayı, 30 ve daha fazla Landing pages olan şirketler, az sayıda olan şirketlere göre 7 kat daha fazla müşteri çekmektedir.

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir