Dijital Pazarlama Nedir? - SoftInova
Genel

Dijital Pazarlama Nedir?

Öncelikle kısaca bir dijital pazarlamanın tanımına değinelim. Dijital pazarlama, tüketicilere ulaşmak için internetin, mobil cihazların, sosyal medyanın , arama motorlarının ve diğer kanalların kullanılmasıdır. Bazı pazarlama uzmanları, dijital pazarlamayı müşterilere yaklaşmanın yeni bir yolunu ve müşterilerin geleneksel pazarlamaya kıyasla nasıl davrandığını anlamanın yeni yollarını gerektiren tamamen yeni bir çaba olarak görüyor.

Sanal pazarlama, dijital pazarlamadan farklıdır. Sanal pazarlama, yalnızca internet üzerinden yapılan reklamcılıktır, oysa dijital pazarlama mobil cihazlar aracılığıyla, bir metro platformunda, bir video oyununda veya bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Web Sitesi Pazarlama

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerinin merkezidir. Tek başına, çok güçlü bir kanaldır aynı zamanda da çeşitli çevrimiçi pazarlama kampanyalarını yürütmek için gerekli bir araçtır. Bir web sitesi bir markayı, ürünü ve hizmeti açık ve akılda kalıcı bir şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil uyumlu ve kullanımı kolay olmalıdır.

PPC (Tıklama Başına Ödeme) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı işletmenin, pazarlamacıların internet kullanıcılarına ücretli reklamlar aracılığıyla bir dizi dijital platformda ulaşmasını sağlar. Pazarlamacılar Google, Bing, LinkedIn, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta PPC kampanyaları oluşturabilir ve reklamlarını ürünler veya hizmetlerle ilgili terimleri arayan kişilere gösterebilir. PPC kampanyaları, kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş veya cinsiyet gibi) göre segmentlere ayırabilir veya hatta belirli ilgi alanlarını veya yerlerini hedefleyebilir. En popüler PPC platformları Google Ads ve Facebook Ads’dir.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlamasının amacı, içerik kullanımı yoluyla potansiyel müşterilere ulaşmaktır. İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve ardından sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır. İçerik pazarlamasının araçları arasında bloglar, e-kitaplar, çevrimiçi kurslar, infografikler, podcast’ler ve web seminerleri bulunur.

E-Posta Pazarlama

E-posta ile pazarlama, hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. Birçok kişi e-posta pazarlamasını spam(gereksiz) e-posta iletileriyle karıştırır, ancak e-posta pazarlamasının amacı bu değildir. E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişime geçme aracıdır. Birçok dijital pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanır ve ardından, e-posta pazarlaması yoluyla, bu potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için müşteri edinme hunileri oluştururlar.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının birincil amacı marka bilinci ve sosyal güven oluşturmaktır. Sosyal medya pazarlamacılığına daha derin girdikçe, onu potansiyel müşteriler elde etmek için hatta doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı ve Landing Page

Kullanımı kolay ve tasarım trendleri doğrultusunda bir web sitesi oluşturmak, başarılı dijital marketing stratejileri için ilk duraktır. Web sitesi için tüm cihazlarla uyumlu responsive tasarım kullanmanız gerekir. İnfografiğe göre kullanıcıların %67’si, mobil dostu web sitelerden satın almayı daha çok tercih ettiğini belirtirken 30 ve daha fazla Landing pages yani varış sayfası olan şirketler, az sayıda varış sayfası olan şirketlere göre 7 kat daha fazla müşteri çekmektedir. Buna göre landing page seçeneği, yolculuğunuzda mutlaka konumlanması gereken adımlar arasında yer alır.

Outbound & Inbound Marketing

Televizyon reklamı, mobil reklamcılık, email pazarlama, banner reklamları gibi markanın kullanıcıyı bulduğu pazarlama çeşidi olan Outbound Marketing, yolculuğunuzda avantajlarından yararlanmanız gereken diğer bir durak. Buradan hareket ettikten sonra ise arama motoru optimizasyonu, tıklama başına ödeme gibi müşterinin markaya ulaştığı pazarlama türü olan Inbound Marketing stratejilerine geçebilirsiniz.

Kurumsal Blog & Sosyal Medya

Dijital pazarlama yol haritanız doğrultusunda serüvene atılacağınız diğer alanlar arasında içerik pazarlama, online viral video, blog ve webinar yer alır. Son olarak varış noktanız ise sosyal medya pazarlama olarak konumlanır. Sosyal medya işinizin pazarlamasını yapacağınız ve markanızın değerini artıran en güçlü kanal olacağından stratejilerinizi doğru belirlemelisiniz.

Müşteri Deneyimi Yolculuğu Haritası

Dijital pazarlamanız için müşteri deneyimi yolculuğu haritası çıkarmanız ise müşterilerinizin gözünden kendi markanızı deneyimleme avantajı sağlayacaktır. Gözden kaçırdığınız noktaları ve başarılı pazarlama uygulamaları oluşturmanız için bu deneyime oldukça önem vermelisiniz.

Dijital Pazarlama Yolculuğunuza Planlama ile Başlayın!

1.Hedef Kitlenizi Tanıyın

2.Dijital Pazarlama Kanallarınızı Belirleyin

3. Pazarlama İletişim Matrisinizi Oluşturun

4. Dijital Pazarlama Kanallarınızda Reklam Bütçenizi Entegre Edin

5. Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanım Amaçlarına Göre Gruplandırın

6. Strateji ve Hedeflerinizi Belirleyin

7. Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

8. Veri Data Analizi Raporu Oluşturun

 

Author

SoftInova

SoftInova, web tasarım, yazılım, web güvenlik ve web site optimizasyonu alanlarında güncel teknolojilere uygun olarak hizmet veren inovatif teknoloji firmasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir